TANIEC BRZUCHA RADOM. SZKOŁA TAŃCA BRZUCHA "AHLAM". TANIEC RADOM
SZKOŁA TAŃCA BRZUCHA "AHLAM"


Taniec brzucha to jeden z najstarszych tańców świata. Zrodził się w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Istnieje wiele teorii na temat jego pochodzenia.Niegdyś był rodzajem medytacji,pogańskim kultem głównej bogini Egiptu Izydy. Podczas ceremoni kobiety tańcząc prosiły o płodność , łaski i urodzaj. W krajach starożytnego świata tancerki były główną rozrywką kulturalną.Tańcem kobiety uprzyjemniały sobie życie w haremach,wychowując swoje następczynie.Traktowany jako nieczysta forma ruchu został zdegradowany przez islam. W ciągu setek lat babki przekazywały go matkom,matki córkom-tak przetrwał do naszych czasów,zachowując figury i płynącą z nich tradycję. Kobiety w krajach arabskich do dziś tańczą na wspólnych spotkaniach,na które mężczyźni nie mają wstępu.Na znak dojrzałości młoda dziewczyna tańczy swój ''pierwszy taniec'' przed seniorkami rodu.Dziś jest formą sztuki,najtrafniejszym wyrazem kobiecości.


Regularne treningi kształtują sylwetkę,wzmacniają mięśnie brzucha,kręgosłupa i nóg.Rozluźniają mięśnie pleców i miednicy. Taniec brzucha rozwija koordynacje ruchów i świadomość swojego ciała.Taki kontakt z własnym cialem i rozumienie go pomaga kobietom w ciąży i podczas porodu. Wiele ruchów pokrywa się z ćwiczeniami w szkole rodzenia. Taniec w dużej mierze poprawia kondycję i spala zbędne kilogramy.Każda z nas ma własny powód, dla którego przychodzi na zajęcia.
Mamy kompleksy,nasze ruchy są kanciaste i niezdarne,a każdy krok można wykonać normalnie lub w sposób robiący wrażenie.
Gesty tańczącej kobiety nabierają wdzięku i gracji.Jesteśmy skrępowane-taniec brzucha działa wręcz terapeutycznie! Odblokowujemy nasze zahamowania i zwiększa się przyjemność bycia we własnym ciele. Harmonia duszy i ciała. Zacząć można w każdym wieku.Dla małych dziewczynek to wspaniała lekcja rytmiki,dla dojrzałych pań nawet rehabilitacja kręgosłupa. Radość płynąca ze wspólnego tańca rodzi przyjaźnie.Zajęcia pomagają zapomnieć o troskach i obowiązkach dnia codziennego,przenosząc nas choć na chwilę w odległe egzotyczne krainy. Pozwalają każdej z nas poczuć się piękną arabską księżniczką.

Najbardziej charakterystyczne dla tańca brzucha są ruchy bioder. Czasem bardzo dynamiczne, czasem falujące, zmysłowe, przypominające ruchy węża. Każdy rejon ma swój styl (m.in.raks al shamadan, raks al assaya, baladi, khaligi, gawazee, hagalla, malaya leff, shikhatt) i obowiązujący strój. Dla urozmaicenia pokazu mogą służyć rekwizyty t.j woal, skrzydła, laska, miecz, zills, świecznik. Zdarza się, że tańczą również mężczyźni ,ale ten rodzaj ruchu zarezerwowany jest głównie dla nas.Dobra tancerka potrafi odzwierciedlić rytm muzyki i w jednym uwodzicielskim spojrzeniu przenieść publiczność w tajemniczy,orientalny klimat. Ale czy Europejka może nauczyć się tego,co wschodnie piękności wyssały z mlekiem matki?
Oczywiście! Choć wytrenowanie kociej gipkości wymaga wiele pracy.Copyright ® 2006 AHLAM
Taniec brzucha radom Arabski taniec brzucha Galeria tańca brzucha Pokazy tańca brzucha Zajęcia z tańca brzucha O tańcu brzucha w Radomiu